ADC (Analog To Dıgıtal Converter – Analogtan Dijitale Çevirme)

Analog değerler zamana göre sürekli (kesintisiz) olduğundan, bütün zaman dilimlerine karşılık gelen bir analog gerilim değeri vardır. Her analog değer için bir dijital değer oluşturmak imkânsız denilecek kadar karmaşık ve maliyetli olacaktır. Bu nedenle analog değer üzerinden belirlenmiş zaman aralıklarında örnekler alınır. Her örnek için seviyesine göre kodlanmış dijital bir değer üretilir. Hemen aşağıda görülen  görselde soldaki grafikte analog sinyalin sürekli oluşu, sağda “Stage 1”de analog sinyal üzerinden belirli aralıklarla örnekleme alınması, “Stage 2”de ise alınan örneklere karşılık gelen seviyenin tespiti ve dijital olarak kodlanması gösterilmiştir.

Analog sinyalin sürekli oluşu, sağda “Stage 1”de analog sinyal üzerinden belirli aralıklarla örnekleme alınması, “Stage 2”de ise alınan örneklere karşılık gelen seviyenin tespiti ve dijital olarak kodlanması.

ADC yapıları en sade hali ile yukarıdaki gibi çalışırlar. Algoritma ve sistemsel farklarından dolayı çeşitli teknikleri türemiştir. Bunlara geçmeden önce bu konu hakkındaki önemli bazı parametreleri incelemek kavramayı kolaylaştıracaktır.

Örnekleme Frekansı: Bir saniye içinde yapılan dönüşüm sayısı anlamına gelir, sps (Sample Per Second ) birimi kullanılır. Daha yüksek frekanslar için bu birim msps’te evrilir. ADC girişine uygulanan analog sinyalin maksimum frekansının en az 2 katı örnekleme frekansı belirlenmelidir. Buna “Nyguist oranıdenir.

Kuantalama seviyesi: ADC girişine uygulanan analog sinyal, minimum ve maksimum genlik değerleri arasında eşit aralıklara bölünür. Her aralık dijital çıkışta bir bitlik değişime neden olur. Örneğin “n” sayıda dijital çıkışı olan bir ADC 2n adet ayrık kuanta seviyesine sahip demektir.

Çevrim zamanı: Analog – dijital dönüşümünün başlangıcı ile dijital değerin kodlanarak çıkışta görüldüğü an arasında geçen süreye çevrim zamanı denir. ADC’nin dönüştürme hızını belirlediği için çevrim zamanının kısa olması istenilir.

Polarite: Girişe sıfır-pozitif (0, +Vin) sinyaller uygulanabiliyorsa tek yönlü (monolitik) ADC denilir. Tek girişi vardır. Girişe negatif-pozitif (-Vin, +Vin) sinyaller uygulanabiliyorsa çift yönlü (bidirectional) ADC denilir. Çift giriş ucu vardır.

ADC ve DAC işlemleri ile ilgili ayrıntılı açıklamalar için sitemdeki diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın