Arçelik Proje Elemanı – Part Time
Arçelik Proje Elemanı – Part Time

Selamlar 🙂

Bundan 5 sene önce, henüz İTÜ İngilizce hazırlıkta iken, pek çok defa duyduğum bir söz kalıbı vardı: “Mühendislik okuyacaksan kendi kendini geliştirmen lazım”. Herkesin dilinde dolaşan bu lafın nedense hiç ardı gelmez- somut bir yönlendirme yapmazdı. Benim için o zamandan başladı bu ‘kendini geliştirmek’ için ne yapmam gerek araştırması. O zamandan itibaren de öğrenci kulüpleri – startup’lar – eğitimler hiç bitmedi lisans hayatımda.

Uzun bir giriş paragrafı oldu fakat anlatmak istediklerimin kilit noktası ‘kendini geliştirmek’ üzerine. Zaten bu sayfada Arçelik gibi bir firmayı anlatmamı beklemiyordunuz sanırım 🙂

 

Bundan bir sene önce -Ekim 2017’de başlayan Arçelik hikayem – tecrübelerim ve bu pozisyon hakkındaki değerlendirmelerimi kısaca yazacağım. Bunu yaparken soru cevap şeklinde gitmek çok daha mantıklı gözüktü:

 

Öncelikle, zaten kolay olmayan bir lisans öğreniminizin son senelerindesiniz ve neden haftada 2-3 gününüzü de çalışarak geçiresiniz?

Bu sorunun cevabı ilk paragrafta saklı. Bütün arkadaşlarınız öyle ya da böyle lisanstan mezun olacak. Evet dersler, ödevler, projeler oldukça zorlayacak ve evet bunun yanında iş ile ilgili bir çok ek projeniz olacak. Fakat bu gözünüzü korkutmamalı aksine hevesinizi arttırmalı. Farklı şeyler üzerine planlı olarak çalışmak, bir çok insanda üretkenliği ve verimi arttırıyor.

Bana ne katabilir ki?

Çalışma konunuza ve bölümünüze göre oldukça değişecek bir cevap fakat, okulda okumadığınız kadar çok makale, öğrenmediğiniz kadar bilgi edinebilirsiniz. Gerçekte kullanılacak projeler üzerine çalışıyor olmanın verdiği yetenek de ayrıca çok önemli. Bütün bunların yanında Arçelik gibi gerçekten büyük bir ailenin içindeki bağlantıları öğrenebilirsiniz.

Sigorta?

Evet sigortalı olarak işe girmiş oluyorsunuz. Lise mezunu olarak başlıyorsunuz aslında. Bu noktada sıkıntılı olan bir durum ise şu ki, eğer Yeşil Pasaport sahibi iseniz Bordo Pasaporta geçmeniz gerekecek. Sigortalı herhangi bir işe başlamış olmanın getirdiği bir durum.

Yapıcı eleştiriler?

Şirkette her şey kurumsallaşmanın neticesinde oturmuş durumda, fakat bu pozisyona özel bazı durumlar var. Yeni başlayacak olan mezun bir mühendise, oryantasyon programı neticesinde bir çok ön bilgi veriliyor. Fakat bu pozisyonda böyle bir şey olası değil çünkü zaten çalışma süreniz nispeten çok kısa. Buna rağmen uzun bir program yerine mail adresine gönderilecek bir tanıtım dokümanı oldukça iş görebilirdi. Departman çalışanları, projeler, yönetim şeması vs gibi şeyler ilk haftalarda anlaması oldukça güç şeyler olabiliyor.

 

Genel olarak benim tecrübelerim bu şekilde, yazı zaman zaman aklıma gelen şeylerle uzayacaktır. 6 ay boyunca, gerçekten bir aile ortamında beraber çalıştığım Arçelik İnovasyon Departmanı ekibine bir kez de buradan teşekkür ediyorum.

 

Bir Cevap Yazın