DC motor nasıl çalışır ve BLDC motorun farkları nedir?

DC motor nasıl çalışır?

Manyetik alan içinde akım geçen telde meydana gelen kuvvet, mekanik hareketin temel kaynağıdır. Bu hareket, sağ el kuralı dediğimiz;  akım (I), manyetik alan (B) ve kuvvet (F) elemanlarının birbirine dik olduğu sistem ile açıklanır. Şekilde, manyetik alan çizgileri N kutbundan S kutbuna sabit ve süreklidir. Fakat 1 ve 2 numaralı kollarda, akımların birbirine göre ters yönde olması, meydana getirecekleri kuvvetlerin de ters yönde olmalarına neden olur ( F1 ve F2 ). Bu ters yönlü kuvvetler devir daim sağlayarak sürekli bir dönme meydana getirirler.

dc motor

 

 

 

BLDC motor yani fırçasız doğru akım motorları nasıl çalışır?

Fırçasız doğru akım motoru (brushless dc motor), komütasyon işlemini mekanik olarak değil elektronik olarak sağlayan bir motor türüdür. Fırça içeren DC motorlarda, rotordaki sarımlara elektrik iletimi fırça-kollektör yapısı ile sağlanır. Dilimli bir yapıda olan kollektör düzeneği sayesinde, rotor sarımlarından geçen akımın yönü motor dönerken kendiliğinden değişir. Bu sistemin kıvılcım oluşturma, bakım gerektirme ve fırçalarda aşınma gibi problemleri vardır.
Fırçasız doğru akım motorlarında fırça-kollektör düzeneğinin görevini elektronik bir denetleyici (kontrolör) üstlenir. Denetleyicide, yüksek akımı anahtarlama görevini yürüten yarıiletken devre elemanları ve anahtarlama ile ilgili zamanlamayı sağlayan mikro denetleyici bulunur. Motorun dönüşünde aksama olmaması için denetleyicinin uygun bir hızda rotoru takip etmesi gerekir. Bu işlem, rotor pozisyonunun bilinmesini gerektirir. Çoğu uygulamada Hall effect sensörleri kullanılarak rotor pozisyonu kolayca tespit edilir.4-Pole-brushless-DC-motor-animation
BLDC motorların avantajları:

 1. Hız kontrol sabit tork ile yapılabilir,
 2. Verimleri yüksektir,
 3. Fırçasız yapıları sebebi ile sürtünme yoktur, ark yapmaz, karbon tozu üretmez,
 4. Boyutları diğer motorlara göre daha küçük, momenti ise daha yüksektir,
 5. Yüksek devrilerde problemsiz çalışır,
 6. Sessiz çalışırlar,
 7. Çok az ısınırlar,
 8. Çok daha uzun ömürlüdürler,
 9. Bakıma ihtiyaç duymazlar.

BLDC motorların dezavantajları:

 1. Karmaşık bir kontrol devresi vardır,
 2. Konum sensörlerine ihtiyaç duyarlar,
 3. Maliyetleri yüksektir.

Bir Cevap Yazın