EHB-STAJ-3

Bildiğiniz üzere staj şartları ile ilgili bazı değişikliklere gidildi. Bu sayfa gerekli bazı bilgileri içermektedir:

ÖZET: 

(yapacağınız staja göre sonuçlar değişiyor)

1- Okulda staj: Malesef okulun parası olmadığı için stajlar iptal edildi ve buna yönelik yapılacak bir çözüm yok.

2- Firmada staj:

  • Ücret ödüyorsa portaldaki belgeleri eksiksiz bir şekilde doldurup sisteme yüklemeniz gerekmekte iban numarası falan herşey tamam olmalı. Siz ücretinizi firmadan alırken , bu belgeler sayesinde firma da devletten katkı payını alabilecek okul aracılığıyla.
  • Ücret ödemiyorsa ek-1 de yer alan maddeyi (para ödenmesi zorunluluğu) silip firmaya sözleşmeyi imzalatabilirsiniz . İban numarası istenen belgeler önümüzdeki günlerde tekrar düzenlenecek aylin abla bu konuyla ilgileniyor. yani firmanız iban vermek zorunda değil .

=> Bu düzenleme aslında öğrencilerin firmalardan ücret alabileceğinin farkına varmasıyla ilgili olarak yapılmış ancak bilgilendirme eksikliği ve bilgi kirliliği yüzünden tam anlaşılamamış.

Sonuç : okul dışında staj yapan arkadaşların stajlarının yanma gibi bir durumu yok. belgeleri yeniden düzenleyip firmalara iletebilirsiniz.

 


İTÜ tarafından yapılan ve uzunca açıklamar bulabileceğiniz yazı:

 

 Staj belgelerinde ve sürecinde neden değişiklik yapıldı?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre mesleki eğitim (staj) gören öğrencilere ücret ödenmesine ilişkin usül ve esaslar yürürlüğe girmiştir.

Staj sürecinde ve belgelerde yaptığımız düzenlemeler, tamamen öğrencilerimizi bilgilendirmek ve korumak amaçlıdır ve öğrencilerimizin staj yaptıkları firmalardan ücret alma hakkının yasa ile düzenlenmiş olduğunu bildirmek amacıyla yapılmıştır.

Staj yapılan firmalar, staj ücret ödemesini öğrencilere yaptıktan sonra ödemenin bir kısmını Devlet Katkısı adı altında üniversitemizden talep edebilecektir. Bu süreci doğru yönetebilmek adına daha önceden mevcut olan D1, D2, D3, D4 formları kaldırılmış ve öğrencilerin ücret ödemesi alabilmeleri ve haklarının korunabilmesi adına Staj Sözleşmesi ve Ekler düzenlenmiştir.

 Firmanın IBAN bilgisine neden ihtiyaç var, bu bilgileri doldurmazsam ne olur?

Staj yaptığınız firma size ücret ödeyecekse, ödemeyi size yaptıktan sonra, yaptığı ödemenin bir kısmını Devlet Katkısı adı altında üniversitemizden talep edebilecektir. Firma talep ettiği takdirde üniversitemizin firmaya devlet katkısı ödemesi yapabilmesi için staj yapılan firmanın IBAN bilgisi, vergi kimlik numarası/mersis numarası ve çalışan sayısı gibi bilgilere ihtiyacımız bulunmaktadır. İTÜ/Portal üzerinden staj kaydı yaparken firmanın bu bilgilerini girebilirsiniz. Eğer firma size ücret ödemeyecekse bu bilgileri girmeniz zorunlu değildir.

Staj Belgelerinden Ek-4 Devlet Katkısı Formu ve ekini Öğrenci Staj Sözleşmesinin 13. Maddesinde belirtildiği gibi dolduran firma, öğrenciye ödeme yaptığını belirten resmi belgelerle üniversitemize başvuru yapacaktır. Firmaya bu belgeleri, İTÜ/Portal üzerinden Formu İndir butonu ile indirerek sağlayabilirsiniz. Bu belgelerin öğrencilerimiz tarafından üniversitemize ulaştırılmasını beklememekteyiz. Firmanın kargoyla üniversitemize ulaştırdığı belgelerde belirtilen firma banka bilgileri, öğrencilerimizin İTÜ/Portal üzerinden beyan ettiği firma banka bilgileri ile karşılaştırılacaktır. Herhangi bir uyuşmazlık olmazsa üniversitemiz Devlet Katkısını firmaya ödeyecektir.

 İTÜ/Portal’dan staj kaydı yaparken firma ödeme bilgilerini bilmediğim için dolduramadım. Ne yapmam gerekiyor?

Firma banka bilgileri, firma size ödeme yapacaksa ya da yaptıysa doldurulması gereken bilgilerdir. Aksi takdirde bu bilgileri doldurmanız beklenmemektedir.

Firma size ödeme yapıyorsa ve eğer İTÜ/Portal üzerinden yaptığınız staj kayıt işlemi esnasında bu bilgileri bilmiyorsanız, staj kaydınızı yaptıktan sonra Staj Bilgileri sayfasında, ilgili stajınızın altındaki Firma Bilgileri butonuna tıkladığınızda gelen pencerede bu bilgileri doldurabilirsiniz. Firma banka bilgilerini doldurmak için mevcut stajınızı iptal ederek yeni bir staj kaydı oluşturmanıza gerek yoktur.

 Firma bana ödeme yapmazsa stajım kabul edilmez mi?

Firmanın kanunen size ödeme yapma zorunluluğu olduğu halde ödeme yapmaması ya da yapmayacağını beyan etmesi, stajlarınızın kabul edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Ücret ödemesi alamayacağınız stajlarınız için de stajınızı İTÜ/Portal üzerinden kaydettikten sonra standart süreç işleyecektir.

 Stajımı 2017 yılı içerisinde yeni belgeler yürürlüğe girmeden önce bitirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Stajınızı 2017 yılı içerisinde yaptıysanız ve stajınız 12.06.2017 tarihinden önce bittiyse, firmanın size ücret ödeyeceğini belirtmiş olması durumunda firma bilgileri elinizde mevcutsa ilgili stajınız için Firma Bilgileri butonuna tıklayarak Firma IBAN bilgilerini girebilirsiniz.

 Staj yaptığım firma bana ödeme yaptıktan sonra ne yapacak?

Staj yaptığınız firma size ödeme yaptıktan sonra Devlet Katkısı Formunu (Ek-4) ve ödeme yapıldığına dair resmi belgeleri üniversitemize ulaştırması gerekmektedir. Firmaya bu belgeleri, İTÜ/Portal üzerinden Formu İndir butonu ile indirerek sağlayabilirsiniz. Bu belgelerin öğrencilerimiz tarafından üniversitemize ulaştırılmasını beklememekteyiz.

 Üniversite bünyesinde 12.06.2017 öncesinde tamamladığım stajım iptal edilir mi?

Süreci biten stajlarınız için bir iptal söz konusu değildir. Stajın sistemden silinmesi ve yeniden girilmesi gibi bir işleme kesinlikle gerek yoktur.

 Üniversite içerisinde staj yapamaz mıyım?

Staj yapılan firma ya da kuruluşların staj yapan öğrencilere ödeme yapma zorunluluğundan ötürü üniversitemiz bünyesinde yapılacak olan (laboratuvarlar, öğretim üyesi yanı stajlar, merkezler, bilgi işlem..vb) tüm stajlar iptal edilmek zorunda kalınmıştır.

 Staj belgelerini sisteme yükledim, basılı kopyalarını ne zaman teslim edeceğim?

Staj Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere tüm Staj Sözleşmesi ve Ekleri staj defterinin teslimi sırasında getirilebilir. Staj esnasında öğrencilerimizin belgelerin basılı kopyalarını teslim etmek için yorulmamaları adına belgelerin elektronik kopyaları, İTÜ/Portal üzerinden toplanmaktadır.

 Yeni sistem, 12.06.2017’de devreye girdiği için staj belgelerinden Sözleşme ve Ek-1’i İTÜ/Portal’a yüklemem gereken tarih geçti. Ne yapacağım?

Sadece Haziran 2017’de başlayan ve sigorta girişi Fakülte Staj Sorumlusu tarafından yapılmış stajlar için eğer yükleme tarihini, yeni sistemin yayına girme tarihinden dolayı kaçırdıysanız belgelerin basılı kopyalarını hazırlayarak staj başlamadan Fakülte Staj Sorumlunuza teslim etmeniz gerekmektedir.

 Devlet kurumunda staj yapacağım. Bana ödeme yapmayacaklarsa stajımı iptal mi etmeliyim?

Staj yapacağınız firmanın ya da kuruluşun size ödeme yapmaması stajlarınızın üniversite tarafından kabul edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Stajınızı iptal etmenize gerek yoktur.

 Devlet kurumunda staj yapacağım, hangi formları imzalatmalıyım?

Kamu kuruluşlarında staj yapacak öğrencilerimiz Ek-4 ve Eki (Devlet Katkı Formu) dışındaki tüm formları doldurarak Fakülte Staj Sorumlusuna ıslak imzalı bir şekilde Staj Sözleşmesi’nde belirtilen tarih aralıklarında teslim etmesi gerekmektedir. Kamu kuruluşunda yapılan stajlar için ilgili staj belgelerinde firma banka bilgilerinin girilmesi beklenmemektedir.