Fonksiyonel CanSat: ITUSAT – Bir mikro uydu projesi

Proje Özeti:

CanSat, atmosferden veya uzaydan veri toplamak amaçlı tasarlanmış, karmaşık bir cihazdır. Ana hedef, uzay araştırmaları maliyetini düşürmek ve insanlara dış uzaydan veri toplama konusunda yardımcı olmaktır. Cihaz 30 santimetre uzunluğunda ve 600 gram ağırlığındadır ve üzerinde sıcaklık sensörü, basınç sensörü, kamera, akselerometre, GPS, RF haberleşme modülü ve auto-gyro recovery sistem bulunmaktadır.

Sistem kontrolü için MSP430F5529 mikro kontrolcü kullanılmıştır. Bu tercih ile hesaplamaların daha hızlı yapılabilmesi amaçlanmıştır. Kısaca hava sıcaklığı, basınç, yerden yükseklik gibi çevresel verileri toplama, kendini konumlandırma, sabit açıda görüntü kaydı yapma ve bu verilerin hepsini sabit frekansta yer istasyonuna gönderme gibi görevleri gerçekleştirir. Aynı zamanda, atmosferden serbest düşmeyi önlemek için, auto gyro recovery sisteme sahiptir. Gelecekte herkes araştırmalarında mikro uydular kullanabilecek.

Sistem Mimarisi:

cansat Bütün Sistem Kutu DiyagramıFigür 1, bütün sistemin kutu diyagramını ifade etmektedir. Sistem için gerekli olan bütün güç Ni-Mh bataryalardan sağlanmaktadır. Voltaj seviyesi, step-up ve step-down çevirici tasarımları ile 3.3V ve 5V seviyelerine çevrilir. Mikro kontrolcü sistemi yönetir. Sensörlerden veri okuma ve bunlardan anlamlı büyüklükler elde etmek için gerekli hesaplamaları yapar. Bunların yanında, toplanan ve hesaplanan bu verileri RF modül ile yer istasyonuna sürekli olarak gönderir ve kayıpları önlemek amacıyla EEPROM’a kayıt yapar. CanSat’ın uçuş yazılım belirteçlerine karar vererek ayrılma mekanizmasındaki servo motoru çalıştırmak gibi önemli aktiviteleri tetikler.

 

Aşağıdaki görseller bizim hazırlamış olduğumuz İTÜSAT’a ait olup proje hakkındaki detaylı yazımı en zamanda paylaşacağım. Sırasıyla:

{Figür.2 Operasyon Konsepti Figür.3 Çalışmakta olan arayüz yazılımı Figür.4 Uçuş yazılımı akış diyagramı Figür.5 PCB (Mikro kontrolcü ve diğer parçalar) Figür.6 Bütün CanSat (Yük, Konteynır ve Paraşüt) Figür.7 CanSat mekaniği}

PCB (Mikro kontrolcü ve diğer parçalar)

Uçuş yazılımı akış diyagramı

 

Bütün CanSat (Yük, Konteynır ve Paraşüt)

 

CanSat mekaniği

Çalışmakta olan arayüz yazılımı

Operasyon Konsepti

Tasarım Ekibi:

Ali Han Polat – palatal@itu.edu.tr

Meric Doner – donerm@itu.edu.tr

Refik Can Malli – refik.malli@itu.edu.tr

Ahmet Selman Kurt – ahmetselmankurt.com

Hasan Ünal – hasanfehmiunal.blogspot.com.tr

Seyfettin Oksuz – oksuzsey@itu.edu.tr

Danışmanlar: Osman Ceylan, Doç.Dr. Mehmet Zeki Coşkun       Yıl: 2015

İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi – RF Elektronik Laboratuvarı

 

Bir Cevap Yazın