Güç Kaynağı Nedir, Nasıl test edilir?

Güç Kaynağı Nedir?

Güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır.

power-supply5IMG_2610

 

Nasıl Test Edilir?

Öncelikle güç kaynağını ana karta bağlayan 20-24 pinli molex kablodaki siyah ve yeşil kabloları kısa devre yapmak gereklidir(Üstte sağdaki görselde gösterildiği gibi). Siyah renkli kablodan çok sayıda görülebilir, hangisinin seçildiği önemli değildir. Yeşil renkten ise 1 tane vardır. Bu yeşil kablo ile herhangi bir siyah kablo bir tel yardımıyla birbirine değdirip fişe takıldığında, güç kaynağı sağlam ise kutunun fanı dönmeye başlayacaktır.

Sıradaki adım ise kablolara gelen gerilim ve akım değerlerini ölçmek. Bunun için her kablo voltmetre yardımı ile ölçülür. Siyah kablo topraklama kablosu. Aşağıdaki tabloda renk kodlarına göre kablo voltaj değerleri bulunabilir.

Akım kontrolü ise bir lambanın yardımıyla yapılmalıdır. screenhunter-01apr092208

 

Geriye kısa devre kontrolü testi kaldı. Bunun için de herhangi iki kabloyu birbirine temas ettirmek yeterlidir. Fan aniden durur ve güç kesilirse kısa devre kontrolü var demektir. Bu testi yaparken kullanacağınız kısa devre kablosunun kalın yalıtımı olmasına dikkat edin. Testin başarısız olması durumunda bu kablo kızaracak çünkü.

Bir Cevap Yazın