Matlab Ücretsiz Lisans Rehberi
Matlab Ücretsiz Lisans Rehberi

Öncelikle eğer üyeliğiniz yok ise oluşturmanız gerekiyor. Olduğunu varsayarak devam ediyorum:

 1. https://www.mathworks.com/programs/trials/trial_additional_info.html
  Adresine giriyoruz ve sağ alttan “Download Trial Software” kısmından istediği şeyleri doldurarak devam ediyoruz.
 2. Yeni sayfada 6 kutucuk olarak gösterilen kütüphanelerden seçim yapmanızı isteyecek. Kullanacağınız toolboxları seçmeniz önemli, diğer türlü kullanamıyorsunuz.
 3. Sıradki ekrandakinin de bir önemi yok tıklayın geçin birine.
 4. Şimdi “Download product files” kısmı altında mail adresiniz ve lisans id’niz yazılı. Dilerseniz direk bununla matlabı aktif edebilirsiniz.

 

Matlab aktivasyon ekranında hep eski lisans anahtarınız gözüküyorsa ve yeni anahtarlar listelenmiyorsa yapmanız gerekenler:

 1. https://www.mathworks.com/licensecenter/trials/
  Adresine girip elinizdeki trial’lerin listesini görebilirsiniz, burdan en güncel olana tıklıyoruz.
 2. “Install and Activate ” kısmında “Activate to Retrieve License File” linkine tıklıyoruz.
 3. Burada “Manually Activate Software on a Computer” çıkmalı karşınıza. Bu ekran sayesinde uzaktan aktivasyonu yapabiliyoruz.
 4. Burda bilmeniz gereken tek şey “Host ID”. Bunun için de komut satırında “vol c:” yazmanız yeterli. Çıkan şeyi alıp yapıştırıyosun oraya.
 5. Label’a da artık “Beleş hesap .p” gibi şeyler yazabilirsin.
 6. Devam dedikten sonra karşına çeşitli seçenekler çıkacak. En temizi lisans dosyası indirmek.
 7. Lisans dosyası indirip bilgisayarında kurulu olan matlab aktivasyon ekranına bu dosyayı girersen işlem tamamdır.

Bu işlemler ile 30 günlük lisansınız hayırlı olsun. Matlab 30 gün sonra lisansınızı iptal etcek. Tek yapmanız gereken aynı adımları tekrar edip bir lisans daha almak. Farklı hesap falan kullanmanıza gerek yok. Aynı hesaptan istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Unutmayın potansiyel müşterisiniz.

 

Hadi iyi signal processing’ler…

6 Comments

 1. Merhaba, az önce okul emailimle ve okul adını vererek üye oldum ama herhangi bir şey indirmedim.indirdikten sonra 30 gün sonunda bir ücret vs yansıtırlar mı veya bu hesabı nasıl silebilirim?

  1. Merhaba, Yesim bu anlattigim kurulum asamalari tamamen yasal ve ucretsiz bir sekilde Matlab’i kurmaniz icin. Sirket herkese 30 gunluk deneme suresi veriyor. Bu tamamen ucretsiz ve size herhangi bir sekilde ucret yansitamazlar. Zaten bu asamalarin herhangi birinde kredi karti bilgilerinizi vermiyorsunuz. Dolayisiyla imkansiz.
   Fakat, okulunuzun ismi nedir? Bazi okullar icin zaten sinirsiz kullanima izin veren lisanslar var. Ismini soylerseniz kontrol edebiliriz

Bir Cevap Yazın