Opto Kuplör Nedir Ve İzolasyon nasıl sağlanır?

Opto kuplör nedir?

Opto Kuplörler bir kızılötesi LED ve foto alıcıdan oluşur. Aralarındaki iletişim ışık ile sağlanır. LED ışık kaynağıdır. Foto alıcı ise kontrolü ışık ile sağlanan transistör, triyak vb. olabilir. Elektronik devrelerde en çok gördüklerimiz transistörlü opto kuplörler‘dir.

Led voltaj uygulandığında ışık verir ve kontrol ucu ışığa hassas olan alıcı eleman iletime geçer. Örnek triyak çalışması iletime geçmesi için gate ucu kullanılır. Opto triyaklarda ışığa hassas bölüm gate’dir.

Transistör, triyak, mosfet, tristör, ttl, lojik, cmos gibi farklı çeşitleri vardır. Bazılarında tetikleme uçları ekstra olarak vardır. Harici özel durumlarda kullanmak için gerekebilir. Örnek; PC817 4 bacağı vardır. İki led için, diğer ikisi transistörün kollektör ve emiter uçları için.pc817

İki farklı devre arasında izolasyonu sağlamak için kullanılır

Örnek olarak bilgisayar ile cihaz kontrolü yapılırken, bilgisayarın paralel portundan alınan voltaj bir transistörü sürmek, çalıştırmak için yeterlidir fakat ana karta zarar vermemek için opto kuplör kullanılabilir. ( Transistörün arızalanıp kısa devre olduğunu ya da kontrol edilen elemanların geri gelen parazitleri olduğunu varsayın.)

Opto kuplör içindeki led çok az akım çeker ve arızalanması çok zordur. Bu sebeple diğer izolasyon elemanlarına oranla daha fazla tercih edilir.
PC817-package

Bir Cevap Yazın